rosu in gat

Nou nascutul

Postata de rogany cu 14 ani in urma.

Buna ziua . Fetita mea are 2 luni si o saptamana si de o saptamana vomita dupa masa si nu numai, uneori cu presiune( laptele are aspect branzit).Laptele pe care i-l dau este NAN 1 si mananca 150-180 ml la trei ore.Medicul de familie mi-a recomandat amoxacilina, o jumatate de lingurita la 8 ore diagnosticand-o cu rosu in gat.Intrebarea este daca rosu in gat se poate trata si cu altceva in afara de antibiotic si daca poate fi alta cauza pentru care vomita cum ar fi o alergie la laptele pe care il mananca, reflux gastroesofagian sau altele.Mentionez ca nu prezinta si alte simptome in afara de voma.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

raluca

acum 14 ani

Daca medicul a vazut-o si i-a dat acest tratament totusi incearca sa i-l dai sau mai cere parerea pediatrului. In afara de aceste varsaturi nu prezinta si febra?

Maria C

acum 14 ani

Poti sa-i dai fetitei oscillococcinum granule, care este bun si nu are nici un fel de contraindicatii.

Sheila

acum 14 ani

Acest lapte il bea de mult timp? totusi nu o forta sa manance atat de mult la o masa 85-100 de ml e suficient.