pot sa alaptez?

Nou nascutul Testarea sensibilizare penicilina

Postata de elena24d cu 12 ani in urma.

buna seara am nevoie de ajutorul dumneavoastra si de data asta eu am o infectie dentara care o tratez cu augumentin de 1 g dar alptez nu vreau sa o intarc ce sa fac am citit ai multe prospecte care nu scriu la fel nu stiu ce sa fac sa o intarc sau nu?pt ca saraca plange intruna ca vrea san biberonul nul primeste

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In timpul tratamentului cu augmentin , in contextul alaptarii, exista riscul de sensibilizare al sugarului la peniciline, prin faptul ca exista o excretie in cantitate mica in laptele matern.