Please HELP !!!

Nou nascutul

Postata de MrHelper cu 13 ani in urma.

Va salut cu respect.. Si trec direct la subiect.. :)
Cum se masoara temperatura la copil? ( varsta 1an - 2 ani)
Cum - Cu termometrul in funduletz? in gurita? etc?? etc??
De la cat la cate grade se considera febra pentru cei mici?? (cei mici 1an - 2)

Tnx..

Raspunsuri (4)

MrHelper

acum 13 ani

Temperatura normala a corpului variaza de la 36 de grade Celsius la 37, 8 grade Celsius.

Febra este definita ca temperatura ce trece de limita normala, iar valoarea acesteia depinde de modalitatea de masurare. Temperatura este considerata febra daca este mai mare de de 37,2 grade Celsius axial, 37,5 grade Celsius oral si 38 de grade celsius masurata rectal.

=>> Aceste date..sunt adevarate?? Pot sa le iau in calcul??
Tnx..

Iuli

acum 13 ani

Da.

ih

acum 13 ani

ce parinti disperati...

MrHelper

acum 13 ani

>> ih