plansul la 5 saptamani

Nou nascutul

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

este normal ca un copil care mananca, este tinut in curat si doarme intre 12-16 ore din 24 sa nu stea treaz decat plangand? are colici dar nu plange intotdeauna din cauza lor, sau nu stiu eu. temperatura nu are, frig nu ii este...ce-o fi? multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Eu asa am facut pana pe la varsta de 1 an- 1 an si ceva din spusele mamei mele. Si eu dormeam si mai putin de atat, in rest plangeam. Din pacate, exista bebelusi extrem de plangaciosi, fara motiv aparent.

Carpe Diem

acum 12 ani

Este posibil ca plansul sa fie cauzat de colici, ar fi bine sa-i administrati produse specifice pt colici ( se gasesc in farmacii si gasiti o gama larga), la noi a functionat foarte bine produsul Bonisan, este un produs pe baza de plante, ajuta la eliminarea gazelor, calmeaza si ajuta si tranzitul digestiv in formare al bebelusului. Daca alaptati trebuie sa fiti atenta la ce mancati, pt ca totul intra in lapte, evitati mancarurile grele care chiar si dvs va provoaca balonare si gaze.

Bexi

acum 12 ani

Folosesc cu succes bonnisan, regim tin de cand am nascut, nu mananc nimic greu, lapte lungit cu ceai de chimin, ceaiul in cantitati industriale...3-4 litri pe zi. deja stiu cand plange de colici, il simt la burtica, baiu ii ca nu plange intotdeauna de colici...sa fie poate si de la caldura? deja?

Carpe Diem

acum 12 ani

este posibil, daca e umed la ceafa si pe piept atunci ii este cald. Incercati sa-l lasti in body si doar cu o paturica subtire cand plange ( daca se linisteste atunci este de la caldura) si nu e plansul specific colicilor, incercati sa-i dati si putina apa plata sau ceai rece. Vrb si cu medicul pediatru care in urma unei consultatii va exclude alte posibile motive medicale care sa declanseze plansul.