picioare cracanate

Nou nascutul

Postata de adriana pocol cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 4 luni.De curand am observat ca piciorusele ei sunt putin cracanate.Ar fi cazul sa ma impacientez si sa o duc la un control sau sa mai astept pana v-a incepe sa umble si sa observ atunci daca nu i se corecteaza singur acest defect.Nu este foarte cracanata.Multumesc

Raspunsuri (10)

adriana pocol

acum 12 ani

Buna.Si eu amun chist sinovial la mana dreapta si mi s-a recomandat operatia,dar am preferat sa nu o fac si am incercat ceva leacuri babesti care pt mine au funtionat.Imi zdrobesc 1-2 frunze de varza si le pun intr-o fasie de pansament si mi-o leg la incheietura mainii.Durerea a scazut iar mica umflatura incepe sa se diminueze.Fac acest tratament de o saptamana.Ti-l recomand sa-l incerci si tu pt ca nu e deloc costisitor si poti sa ai sanse de reusita.Eu imi pun compresa asta seara cand ma duc la culcare si o las pana a doua zi dimineata.Iti urez multa sanatate

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Piciorusele bebelusilor nu sunt drepte si din cauza scutecului dau impresia ca ar fi si mai cracanate. Daca medicul pedriatru nu a sesizat vreo problema in acest sens nu aveti din ce cauza sa va ingrijorati. Pana la 6 luni sa nu o tineti in sezut sau sa se sprijine pe oasele bazinului pentru a nu se produce deformari.

Daca fetita va incepe sa se ridice singurica pe la 5 luni si ceva in sezut lasati-o, dar alltfel nu este indicat.

adriana pocol

acum 12 ani

Multumesc frumos.O sa va urmez sfatul.

paula

acum 12 ani

este prea micuta inca! a mea are 1 an si 4 luni si merge cracanata, am fost la ortoped si mi a zis sa stau linistita pt ca la radiografie nu se vede nimic nici la tibie nici la femur si ca totul este absolut normal insa toata lumea imi spune si se uita cash. pt linistea mea am sa mai mergsi la prof jianu!! tu mai asteapta , asta este sfatul meu!

adriana pocol

acum 12 ani

multumesc mult Paula pt sfat,dar totusi pt linistea mea sufleteasca pe maine avem o programare la ortoped.Sper sa-mi zica si mie ce ti-a zis tie si sa fie totul ok.

Liliana295636

acum 12 ani

sa-mi spui te rog si mie raspunsul de la ortoped,, mersi

adriana pocol

acum 12 ani

Nu are minic.Ea fiind usor doar cracanata ,mi-a zis ca este doar o impresie.

catrinel

acum 12 ani

incurbarea picoarelor este normala pana pe la 1 an - 1 an jumate....abia atunci daca va persista va recomand kinetoterapie

adriana pocol

acum 12 ani

Am fost si mi-a zis ca m-am impacientat degeaba pt ca nu are nimic

Liliana295636

acum 12 ani

Ms. Mie mi se pare ca i cracanat cand merge, destul de tare. Copilul meu are 1 an si 2 luni. Poate o fi din cauza mersului, nu stiu.