perimetru cranian mare?

Nou nascutul

Postata de ngl2830925 cu 9 ani in urma.

Buna seara! La control de 2 luni si jumatate (bebe e nascut in 12 august si am fost la control azi 24.10.2014) baietelul meu are PC= 43cm, PT=42CM, G= 5770 g, L=60 cm. Bebe s-a nascut la 37de saptamani si avea greutate 3400g, L=54 cm PC 35cm, PT=33. Pe biletul de iesire din spital scrie ca bebe e prematur. Conform inforamtiilor gasite pe http://www.isis-med.ro/continut/neonatologie/articol/ce-informatii-ne-ofera-perimetrul-cranian_16/#.VEp0gckfuZR bebe ar fi ingrafic cu Pc, daca e considerat prematur la 37 saptamani, dar daca nu, are Pc prea mare. O sa mergem la consultatie la pediatrie, dar dr de fam ne-a recomandat sa mai asteptam cateva zile fiindca azi am facut vaccinul. Mentionez fontanela anteriora este normotensiva, bebe nu vomita, este hranit la san si ii administrez 2 picaturii de vigantol pe zi,Va rog sa imi spuneti daca cresterea Pc e normala.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
Daca a fost 35 cm la nastere, perimetrul cranian ar fi trebuit sa fie 40 cm la varsta de 2,5 luni. Cauzele unei valori mai mari a perimetrului cranian pot fi diverse. Este necesara o evaluare de specialitate, inclusiv prin efectuarea unei ecografii transfontanelare. Toate cele bune!