paracetamol dupa vaccin

Nou nascutul

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

va rog sa imi spuneti de ce imi zice doamna doctor de familie sa ii administrez paracetamol bebelusului dupa vaccin? e obligatoriu ca sa nu faca febra? sau care e explicatia? am intrebat-o motivul si a zis doar ca asa trebuie musai. eu ii dau cu tot dragul dar vreau sa stiu efectiv de ce se da! multumesc

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

administrarea paracetamolului dupa vaccinare este o practica destul de comuna, cel mai adesea in scop profilactic.
totusi acest lucru nu este obligatoriu daca bebelusul nu are nici o reactie adversa la vaccin sau daca nu este cunoscut cu nici o afectiune, ba mai mult unii cercetatori au constatat ca aceasta practica ar scadea eficienta vaccinului.

va urez o zi buna

bexi

acum 12 ani

Va multumesc, domnule doctor, eu chiar nu sunt adepta medicamentelor luate aiurea si nu intelegeam io de ce ar fi asa important daca copilul nu face febra, nu are reactie. m-am linistit

teo04

acum 12 ani

PARACETAMOLUL FACE BINE NUMAI CIND ARE FEBRA
SCHIMBATI MEDICUL PEDIATRU SUNT ALTI MULTI MAI BUNI
CARE INTRADEVAR STIU MEDICINA PEDIATRICA CUM
SA OBLIGI SA II DAI PARACETAMOL UNUI BEBE DACA EL NU ARE FEBRA.
INTRADEVAR TAIE REACTIA VACCINULUI DACA II ADMINISTREZI
ASA COPILULUI DUPA CAPUL TAU.

teo04

acum 12 ani

II POTI DA PARACETAMOL DACA FACE TEMPERATURA SANATATE.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar aveti o atitudine benefica incercand sa evitati utilizarea medicamentelor fara un scop clar definit si fara prescrierea unui medic, de obicei in zilele noastre existand o tendinta complet opusa.

va urez o zi buna

teo04

acum 12 ani

va multumesc sunt mama a doua fetite minunate si crescute bine .
multumesc din suflet o zi buna si dvs.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului