OBRAJORI IRITATI DE LA FRIG.

Nou nascutul

Postata de teo04 cu 12 ani in urma.

BUNA-ZIUA!
AM O FETITA DE 10 LUNI ,SI ARE UN OBRAJOR MAI ROSU PUTIN IRITAT,
POATE SA FIE DIN CAUZA CA AM SCOSO PUTIN AFARA CIND A FOST FOARTE FRIG,
DAR A, FOST FOARTE BINE ACOPERITA LA GURITA CU FULAR GROS SI LUNG.
OARE TRECE ROSATA .
VA ROG SA IMI RASPUNDETI.
MULTUMESC ,AM O FRUMUSETE DE FETITA O PRINTESA ADEVARATA.

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Buna ziua. Pielea copiilor este mai sensibila la frig, mai ales daca copilul in general are o piele mai uscata.De aceea e bine cind iesiti iarna sa-i aplicati pe fata o crema emolienta mai grasa din farmacii : Lipikar- firma La roche possay sau Emolium -firma Iwostin, cu care o puteti ingriji si pe tot corpul , o aplicatie dupa baie. Ptr. zona mai iritata puteti aplica Cicalfate crema(Avene) de 2-3 ori/zi; este f buna apoi si pentru iritatiile din zona genitala.

teo04

acum 12 ani

va multumesc foarte mult pentru raspuns, va mantionez ca nu are o piele sensibila fetita mea ,eu am mai scos-o afara pe frig chiar pot sa spun ca a fost mai frig decit in ziua,aceeea care am scos-o.am o crema emolienta care este pentru miini.se poate aplica si pe fata este buna?
in zona genitala ea nu se irita are o piele foarte buna si frumoasa decit aici pe obrajorul drept atit.
observ ca ii mai trece apoi se inroseste iar, dar este si putin aspru
cu stima teo04.

alexandra

acum 9 ani

eu sunt la medicina si cand l-am intrebat pe medic ce sa folosesc pentru pielea uscata de la frig mi-a zis sa caut lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. De cand am inceput sa folosesc acest produs a inceput sa vad diferenta. Recomand cu foarte mare incredere lotiunea.