oare nu e destul de satios laptele meu?

Nou nascutul

Postata de mioara56 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , am un baietel de 1luna si 4 zile si tot ce va pot spune este ca ar sta non stop cu titi in gura; la 3 saptamani am fost la doctora pediatra si l am cantarit, a luat 1kg , nu stiu ce sa fac, ziua rar cand doarme 3 ore iar noaptea se trezeste cam din 1h si 1/2 sa pape dar pe la 5.30 se trezeste si de atunci si pana seara ar sta numai cu titi in gura;
este normal ce se intampla, daca il dau la o parte plange nu stiu ce s a fac , sa dau si lapte praf, oare nu se satura , ce ma sfatuiti
Multumesc!

Raspunsuri (3)

nu da lapte praf

acum 11 ani

Lasa-l asa deocamdata. Este normal, copii sunt diferiti. Laptele praf e plin de chimicale, in afara de putin lapte restul e doar un cocktail de chimicale, droguri si medicamente. Sa nu-ti inchipui ca i-ai face ceva bun dandu-i si lapte praf. Ai rabdare.

Sigada

acum 11 ani

Incercati sa ii stabiliti un program de masa pentu ca acum deja copilul foloseste sanul pe post de "suzeta". Din maternitate mi s-a spus clar sa incerc sa mentin un program de alaptare la 3 ore, in nici un caz la o ora si jumatate pentru ca in acest interval de 3 ore, copilul are timp sa asimileze si sa digere laptele.

Cand plange merge si vorbiti cu el, mangaiati-l, faceti ce considerati sa il linistiti insa nu ii oferiti lapte mai devreme de 3 ore. Oferindu-i lapte atat de des, favorizati aparitia colicilor deoarece laptele de la masa anteriaora nu are timp sa se digere si se amesteca cu laptele poaspat.

De asemenea, bebelusul poate plange si din cauza colicilor. Discutati cu pediatrul ce va poate recomanda pentru colici.

mioara56

acum 11 ani

Multumesc frumos, am sa incerc sa i fac acest program sper sa mearga