nu vrea sa renunte la biberon

Nou nascutul

Postata de crina monica169008 cu 12 ani in urma.

buna.baietelul meu de 2 ani bea apa din biberon ,nu vrea nici in ruptul capului sa renunte,am pus o sticla cu apa si toata ziua nu mia baut apa din sticla,plangea ca vroia biberonu cu apa,cum sa il fac sa nu mai bea din biberon,?

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 12 ani

Simplu: nu i-l mai dati. Ii dati apa din cana. Nu e dupa el, e dupa dvs. El e copilul si dvs parintele. Daca cedati la tot ce vrea el, nu o sa aveti o viata usoara. El stie ca sunteti sp***a si cedati si de aceea face asa.

Pena

acum 12 ani

Cumpara-i niste canite frumoase, cu modele. Am vaut ca exista cescute cu forme deosebite : canita masinuta, canita cu animalute,...Ii spui ca-i baiat mare si ca de aceea trebuie sa bea din canita. Ar fi fost muuuult mai bine daca renuntati la biberon mai demult, uita mai repede de el. Gaseste metode sa-l convingi, parintele isi cunoaste cel mai bine copilul si ar trebui sa stie ce sa faca.

TataNicu

acum 12 ani

Si daca bea apa din biberob, care este problema? Lasati-l, doamna, sa faca ce vrea, caci mai devreme sau mai tarziu va renunta singur! Este doar o problema de timp, de ce ar trebui sa evolueze atat de repede? Uff, bine ca nu ati afirmat ca nu stie tabla inmultirii!

crina monica169008

acum 12 ani

am cumparat si canuta cu cioc si nimic ,plange de moare,nu reusesc si nici nu vrea sa bea apa ,pe strada imi face crizede pland ca i trebuie biberonul,

daniela

acum 12 ani

Stii cum se cheama, da? RASFAT! Cand nu il vei mai rasfata nu va mai face asa. Din cate vad, in ritmul asta, o sa ai genul ala de copil pe care il uraste toata lumea si il barfesc toti ca se da cu curu de jos cand nu obtine ceva. mai e timp sa faci ceva. repede. apoi va fi prea tarziu. Nu moare nici un copil daca plange. la un moment dat o sa se calmeze daca vede ca nu ii dai atentie.

crina monica169008

acum 12 ani

ai dreptate ce zici daniela ,dar nu stiu daca e rasfat ,de obicei ,il cert cand face ceva ,sunt mai rea cu el,trebuie sa nu i mai dau biberonu ,dar noaptea ca imi cere apa?
incerc sa il dezvat.mersi ptr raspuns si ai mare dreptate.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa incercati sa-l hraniti si cu lingurita. biberonul utilizat la aceasta varsta afecteaza dezvoltarea dentitiei.

crina monica169008

acum 12 ani

cum adica sa il hranesc si cu lingrita?apa bea din biberon si laptele de dimineata si cel de seara,atat ,dar cum sa idau cu lingurita apa?.