nastere normala dupa operatie de varice?

Nou nascutul

Postata de blondymme cu 11 ani in urma.

Buna,am si eu o intrebare,am 35 de ani si sunt la prima sarcina.in urma cu 10 ani am fost operata la ambele picioare de varice,intrebarea mea este daca e bine sa nasc normal sau ar fi indicat cezariana?ac***a in vedere si varsta?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Varicele sunt o consecinta a insuficientei venoase cronice a membrelor inferioare iar aceasta nu reprezinta o indicatie de cezariana.
Va recomand sa va consultati cu medicul obstetrician in aceasta privinta.

blondymme

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns,am uitat sa scriu am si miopie -4 cu-2 la ochiul stang si -4 cu -2,25 la ochiul drept,din cate stiu la nastere presiunea care se exercita asupra ochilor e mare.

blondymme

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns,am uitat sa scriu am si miopie -4 cu-2 la ochiul stang si -4 cu -2,25 la ochiul drept,din cate stiu la nastere presiunea care se exercita asupra ochilor e mare.

Rafael3

acum 11 ani

Faptul ca ati fost operata de varice nu inclina balanta in nici o parte pentru tipul de nastere. Decizia modului de nastere trebuie sa o luati impreuna cu medicul ginecolog doar in functie de tipul sarcinii.
Cu stima,
Dr. Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel.0740.195.363

rosenberg

acum 10 ani

varicele nu dispar in totalitate ,nici dupa sedintele laser
reapar in alte zone,tot timpul trebuie sa intervii asupra lor

inna

acum 10 ani

de curand am facut o interventie pt varice prin metoda ugs, a trecut o luna de la interventie si cred ca , mai nou sunt si insarcinata, poate afecta sarcina? ?