Icterul la nou nascuti (hiperbilirubinemia)

Nou nascutul

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

copilul are 38 de zile si culoarea galbuie tot persista.el se hraneste f.bine in 1luna a luat 1kg. in greutate.ma ingrijoreaza culoarea pielii.multumesc!

Raspunsuri (2)

Florian Alex

acum 15 ani

Icterul poate fi determinat si de anticorpi din laptele mamei. Ca atare, bebelusul poate fi somnoros si poate avea coloritul galbui specific icterului. In cele mai multe cazuri de acest gen, daca bilirubina nu depaseste limita superioara nu se iau masuri. Problema fiind mai mult de ordin cosmetic - culoarea galbena a pigmenului pielii. Tratamentul in astfel de situatii ar fi intreruperea alaptarii cateva zile si reluarea ei dupa ce icterul trece, daca bebelusul nu refuza sanul. Eu nu am riscat, am continuat sa alaptez si cam dupa 45 de zile icterul a trecut cu totul.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna seara!As vrea sa stiu care sunt cele mai bune si mai sigure metode de tratare a icterului la nou- nascuti.V-as ruga sa imi trimiteti un raspuns prin mail cat mai curand,va multumesc anticipat.