hrana bebelusului de 4 luni

Nou nascutul

Postata de nimenialta cu 14 ani in urma.

cat laptic artificial este normal sa bea un bebe la 4 luni,cantareste 6,200kg si daca este momentul sa incep diversificarea alimentatiei

Raspunsuri (5)

claudia

acum 14 ani

Incepand cu varsta de 4 luni, inlocuind masa de pranz se introduce in alimentatia sugarului supa de zarzavat. Se folosesc legume poaspete: morcovi, cartofi, pastarnac, fasole verde, dovlecel, tomate, verdeata. Supa de zarzavat se da initial strecurata, iar apoi cu adaos de piure de legume. Supa de legume poate fi imbogatita cu cereale, fara gluten (orez, malai, mei).

flory

acum 14 ani

la virsta de 4 luni se pot da banane bebelusului?

filipescu florentina

acum 14 ani

este po dintisori bebelusului? iasaibil ka la 4 luni sas

Ludovica1

acum 14 ani

bananele nu prea sunt indicate la varsta de 4 luni pentru ca pot sa genereze dureri intestinale, abia dupa 7-8 luni;
in schim ii puteti da suc de mar sau mar cu biscuit pe razatoare, sau pentru o digestie mai buna puteti folosi marul copt in locul celui crud, este bun daca are diaree.

Victor Richard

acum 14 ani

Eu nu-ti recomand sa te grabesti prea mult cu diversificarea alimentatiei si mai ales cu introducerea prea multor alimente in alimentatia bebelusului... Sistemul lui digestiv inca nu este pregatit pentru transformari majore...