GINECOLOGIE

Nou nascutul

Postata de cristinaaaaa cu 13 ani in urma.

Buna seara folosese anticonceptionale microgynol de 1 an de zile si as vrea acum sa le opresc pentru a face un copil.Am inteles ca trebuie sa fac o pauza,stiti cumva cat trebuie sa astept pana as punte ramane insarcinata?multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Nu e o regula. Cel putin 2 cicluri menstruale in care vei folosi prezervativ. Sincer eu as recomanda 6 luni, pt a fi sigura ca AC s-au eliminat si ca daca faci un copil va fi 100 % sanatos (unele teste spun ca daca este bebelusul este baietel ar putea fi afectat de hormonii feminini in exces, adica ar iesi mai feminizat. nu stiu daca este adevarat dar paza buna...). Intre 2 si 6 luni, oricum. Si oricum, inainte de a face un copil, obligatoriu analize complete si la tine, si la el. In caz ca e vreo problema, trebuie descoperita si tratata inainte de aparitia sarcinii, apoi..e prea tarziu.
Un bebe sanatos va doresc!

cristinaaaaa

acum 13 ani

Buna seara,va multumesc foarte mult pentru raspuns