E normal scaunul verde la nou nascuti? ?

Nou nascutul

Postata de Giovani cu o saptamana in urma.

Are 4 zile, ieri scaunul a foat galben iar azi verde. E normal? Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este normal ca scaunul unui nou-nascut sa fie de diferite culori, inclusiv verde, mai ales in primele zile de viata. Culoarea poate varia in functie de hrana primita (formula de lapte sau lapte matern), si este un semn ca sistemul digestiv al bebelusului se dezvolta.

Desi culoarea scaunului poate varia, atat timp cat bebelusul pare confortabil, mananca bine, se comporta normal si nu prezinta alte simptome care sa provoace ingrijorare (diaree severa, varsaturi, febra etc.), este putin probabil sa fie ceva gresit.

Cu toate acestea, daca observati vreo schimbare brusca si persistenta a culorii scaunului, in special daca devine foarte deschis sau extrem de inchis la culoare, sau daca observati prezenta mucusului, sangelui sau a altor semne neobisnuite, ar trebui sa mergeti la medicul pediatru.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/scaunele-verzi-in-cazul-copiilor-cand-este-cazul-sa-ne-ingrijorami_17890
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/scaunul-copilului-cand-trebuie-sa-ne-prezentam-la-medici_18423
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/ce-boli-tradeaza-caracteristicile-materiilor-fecale_11845

Multa sanatate!