Curiozitate

Nou nascutul

Postata de cristi1967 cu 11 ani in urma.

Daca cei doi parinti au grupa de sange 01,copilul poate avea grupa de sange diferita?.........de exeplu A2?

Raspunsuri (3)

LIGIA

acum 11 ani

COPILUL NU POATE AVEA DECAT GRUPA 01,DACA AMBII PARINTI AU GRUPA O1,SARCINA NATURALA.

Adrienne

acum 11 ani

Dintre cele trei antigene pe care le contine sangele [ A, B si O ], antigenele A si B sunt " dominante ''. Doua persoane cu aceeas grupa de sange pot avea perechi de antigene diferite. Fiecare persoana mosteneste un antigen de la fiecare parinte, acesti antigeni ii determina grupa sanguina. Daca cei doi parinti au grupa O, dar antigenii sunt A si O, copiii pot mosteni antigenii A si A de la fiecare parinte si atunci grupa de sange va fi A, ori antigenii O si O si grupa va fi O si a treia varianta, mostenind antigenii A si O ,pentru ca A este dominant, grupa va fi A. Deci, din trei variante, doua sunt pentru grupa de sange A .

Dana

acum 11 ani

Trebuie precizat ca sangele persoanelor din grupa sanguina 0(I) nu are antigene (aglutinogene), motiv pentru care i s-a si spus sange de grupa zero (0). De aceea, aceste persoane au fost numite "donatori universali" de sange, pentru ca sangele lor poate fi donat la subiectii care poseda alte grupe sanguine, fara teama de a se produce accidente de transfuzie.
In consecinta, copiii parintilor cu grupa de sange OI nu pot avea alta grupa de sange.