Culoare ochi

Nou nascutul

Postata de popica87 cu 12 ani in urma.

am si eu o intrebare;pe cat este de stupida,pe atat de serioasa este: daca ambii parinti au ochii caprui ce sanse sunt ca,copilul nou nascut sa aibe ochii verzi?exista aceasta posibilitate? eu stiam ca sansele sunt 0(logic) dar vreau sa fiu 100% sigur.va multumesc anticipat

Raspunsuri (10)

AED

acum 12 ani

In cazul nostru asa s-a intamplat. Noi avem ochii caprui si fetita verzi. In familie sunt alte rude cu ochii verzi? La mine era bunicul.

popica87

acum 12 ani

am in familie...

AED

acum 12 ani

Poti cauta pe Wikipedia - Introducere in genetica si gasesti acolo explicatii...se poate, daca ai in familie.

Pena

acum 12 ani

Ochii tatalui sau ai mamei?
Specialistii sunt de parere ca daca in momentul conceperii bebelusului ar fi implicata doar o pereche de gene responsabile pentru culoarea ochilor, viitorul membru al familiei ar avea doar trei posibilitati la indemana: maro, albastru si, probabil, verde. Insa, cati oameni, atatea culori de ochi exista, ac***a in vedere spectrul larg al nuantelor. Acest lucru deoarece culoarea ochilor este o trasatura poligenica. Culoarea ochilor este determinata de cantitatea de melanina (pigmentul negru) din iris. Ochii inchisi contin foarte multa melanina, iar cei albastri, o cantitate foarte mica din acest pigment. Celelalte culori de ochi, precum verde sau caprui, se deosebesc intre ele datorita continuturilor variate de melanina.

Specialistii sunt de parere ca exista cateva reguli simple dupa care ai putea sa te ghidezi atunci cand vei dori sa afli ce culoare vor avea ochii micutului tau:

1. Daca ambii parinti vor avea ochii albastri, copilul va avea ochi albastri.
2. Daca amandoi parintii vor avea ochi caprui, un sfert dintre copii va avea ochi albastri, iar celelalte trei sferturi vor avea ochi caprui.
3. Culoarea capruie a ochilor este dominanta din punct de vedere al genelor, iar cea albastra este recesiva.

maria

acum 12 ani

eu sunt chiar un exemplu potrivit la intrebarea ta,ambii mei parinti au ochii caprui iar eu ii am verzi si culmea nu seaman cu niciunul dintre ei dar ii seaman perfect bunicii mele din partea tatalui . am la randul meu 3 copii care din pacate niciunul nu au mostenit culoarea verde toti trei ac***a ochii caprui si niciunul nu seamana cu mine .
pe cat am fost de norocoasa ca am mostenit culoarea bunici mele de ochi pe atat de dezamagita am fost ca nu o pot transmite mai departe ,ori cine stie ,poate vreunul din nepotii mei sa reuseasca .totul are o cauza genetica nu te ingrijora ,mai bine bucura-te pentru copil ca are o culoare de ochi deosebit de frumoasa care o sa ii aduca noroc .

popica87

acum 12 ani

multumesc mult de tot pentru raspunsuri!

The Nate

acum 9 ani

1. Daca ambii parinti vor avea ochii albastri, copilul va avea ochi albastri.
Ba nu ,sunt cazuri în care părinți de ochi albaștri dau naștere copiilor de ochi căprui,asta înca nu este ilucidata de stiință.

Mihai

acum 8 ani

Eu am ochii caprui exista vreo posibilitate pe cale naturala sa accentuez culoarea ochilor mei? sau cel putin sai fac rosii (ma refer la iris)

Aionese Alexandru

acum 8 ani

Salut eu vara am ochi verzi iar iarna albastri dar sincer sunt obijnuit cu chestia asta pentru ca maicamea are ochi vrezi iar taicamiu ochi albastri si la ambi parinti li se schiba culoarea in functie de anotimp deci eu cred ca e ceva normal nu trebuie sa va speriati😀

Utilizator11554365168

acum 5 ani

Nepotelul meu are ochii albastri , in conditiile in care ambii parinti au ochii căprui.....dar bunicul din partea mamei ( sotul meu ) are achii albastri. Deci gena.....se poate , am fost f încântați , TOȚI !