Copilul prematur

Nou nascutul Apneea de prematuritate

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

foarte interesant material ; cred ca m-ar fi ajutat foarte mult acum 2 ani si 5 luni cand l-am nascut pe Cezar Andrei ; un prematur nascut la 28 sapt, la 1300 g, 39 cm . un copil mic dar cu ajutorul medicilor si al lui D-zeu acum e un baietel sanatos( putin cam sensibil la raceli) are 13 kg si 98 cm si e lumina ochiilor nostri

Raspunsuri (11)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am nascut o fetita de 7 luni si 1 saptamana este sanatoasa dar ma confrunt cu o singura problema i se infunda nasul si nu mai poate respira ce pot face in cazul acesta astept raspuns urgent

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am nascut un baietel la 27 saptamani 1100kg pc 27cm la 5 luni i-a crescut capusorul si are37 cm medicul a spus ca a crescut prea mult e vreo problema ma poate ajuta cineva?

Utilizator21591524570

acum 3 ani

buna ma numesc Dana si la moment sunt in spital cu scurgeri de lichid amniotic, si posibil sa nasc in saptamina 27-28, ai putea te rog sami zici care sunt sansele ca copilul sa supravietueasca la aceaste saptamini?
Fiindca eu ma aflu in israel si medicii deocamdata nu imi zic nimic despre riscurile a unui copil prematur, ei imi zic numai ca ei se staruie sa tina copilul cit se poate mai mult in burta!!!!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua. ma numesc andrei gabriel, si as avea si eu o intrebare. am pe bunica mea in varsta de 64 care a fost diagnosticata cu , cataracta matura o.d. as dori sa stiu cat ar costa-o operatia si cum trebuie procedat? doctorul care a diagnosticat-o pe bunica ne-a recomandat-o pe d-na doctor corbu catalina. va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am nascut si eu un baiat la 32 sapt cu 1700kg si 43 cm iar akum la 4 luni are 5500kg as vrea sa stiu daca e bine greutatea asta sau e prea mult??

romina

acum 14 ani

si eu am o fetita nascuta exact ca si baietelul tau.despre greutate nuti face probleme pt ca sunt copii care cresc mai mult sau mai putin.important e sa fie sanatosi.fetita mea nu e mancacioasa,si de aceea la doar 16 luni cantareste 9,500.important e sa fie ei sanatosi si noi prin jurul lor sai putem creste

comentarii utilizatori

acum 15 ani

eu am nascut la 36 de saptamani.nu am putut sa l alaptez si nici biberon nu a mancat.ii era foame sa vedea cum cauta cu gurita.a trait doar 3 zile si a murit.la 36 de saptamani de ce nu traieste?

romina

acum 14 ani

si eu sunt mama unei fetite nascute prematur la 32 saptamanii.avea 1700g,si 40cm.a crescut bine,la 1 an a inceput sa mearga singura,ii foarte activa,doar ca ii foarte sensibila la raceala.in privinta asta nu pot face nimic.mai are probleme cu constiparea,chiar de la nastere,am avut de tras un pic cu ea,dar sper ca se va rezolva in timp.daca este vreo solutie va rog sa ma comtactatii.

larisa

acum 12 ani

am nascut prematur la 27 saptamani un baietel de 980 grame si 34 cm la 7 zile a facut crize de apnee si cred doctorii acident vascular acum este intubat si a inceput sa mai respire spontan si singur. Poate sa-mi spuna cineva daca are sanse sa traiasca si ce sechele va avea? multumesc

Utilizator21591524570

acum 3 ani

Buna ma numesc Dana si as vrea sa stiu daca copilul tau a supravietuit?
Scuze de aceasta intrebare pur si simplu la mine sunr posibelitati foarte mari ca sa-mi faca cezariana in saptamina 27 din cauza scurgerilor de lichid amniotic, acuma sunt in spital din saptamina 24 medicii se starie sa faca orce ca sa ramina mao mult timp in burtica dar are foarte putin lichid amniotic

popescu loredana

acum 11 ani

am nascut la 32 saptamini o fetita 1.300 dar a dat in icter dupe 3 zile va ros sami spuneti daca are sanse sa traiasca a facut o criza de spasm va multumesc mult astept ras