cat lapte mananca un bebe la 5 luni?

Nou nascutul

Postata de mihaela466 cu 12 ani in urma.

buna ziua! fetita mea are 4 luni si 3 saptamani si de o saptamana ii dau lapte praf pt ca nu se satura cu san.mentionez ca pana acum o saptamana era alimentata exclusiv la san si ii dadeam si ceai (baby drink).incepuse sa scada in greutate si din acest motiv am trecut la lapte praf, mananca aproximativ 160 ml/masa si are 5 mese pe zi.
intr-o saptamana a crescut 400 de grame.este normal?
cat trebuie sa manance la varsta ei? multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

La vărsta aceasta cantitatea de lapte administrat variază între 700 ml/zi şi 1000 ml/zi iar creşterea în greutate variază între 400 grame şi 700 grame pe lună, deci în concluzie valorile descrise de d-vs sunt acceptabile