bubite rosii pe fata si pe gat la bebe de 2 luni

Nou nascutul

Postata de erika82 cu 14 ani in urma.

e normal sa i se faca bubuitele astea?le are de vreo 4 zile. oare cat dureaza?

Raspunsuri (13)

catalina

acum 14 ani

salut
am o fetita de 5 luni
si mie mi sa intamplat sa.i apara
acele bubite
am fost la dr si mi.a zis k e din cauza la caldura.
sau mai apar la copii care mananca la bibiron si le curg laptele pe gat
cu crema de galbenele ii trece in vreo 2 zile

Preity

acum 14 ani

Erika,daca pastrezi zona cu bubite curata si uscata,in 2-3 zile de la aparitie ar trebui sa treaca.Inarmeaza-te cu rabdare,ca vine vara,caldura si se va umple de ele.Nu da cu nimic,zona trebuie mentinuta permanent curata(ca sa nu se infecteze vreuna in caz ca se sparge/rupe)si uscata(pentru ca de la umiditate apar de fapt).aDaca se intind si in alte zone,in special pe burtica sau incheieturi,sau apar alte simptome(varsaturi,febra),mergi cu ea la medic.

Bacu Crina

acum 14 ani

Spala zona cu apa si sapun de bebelusi, in apa poti pune putin bicarbonat de sodiu (cam o lingurita la 2l) si unge-l cu bephanthene in strat subtire pe zonele cu bubitze si maseaza pana intra crema bine in piele. Vor dispare in scurt timp, cu siguranta.

anna

acum 11 ani

staii linistita ca vor trece de la sine

nuty

acum 11 ani

buna ma numesc nuti si am o fetita de 1 luna jumate si de mai bine de o saptamana are ceva buburuze mici pe piept spate in cap si pe fata dar pe picioruse nu are din ce cauza sa fie de la caldura astept raspuns si cu ce pot sa o dau

Mara

acum 11 ani

Servus,
si bebele meu a avut si inca mai are putine(acum are 3 luni si o saptamana). In special pe fata, dar am inteles de la medic ca pot aparea si pe cap, gat si putin mai in jos spre piept.
Se pare ca e din cauza schimbarilor hormonale. Acestea influenteaza laptele pe care il bea bebe.Cel putin la mine asta a fost cauza.

Medicul mi-a spus sa nu folosesc nicio crema sau solutie caci trec de la sine. Si asa a fost.

Sanatate!

laura

acum 11 ani

Sl bebelanul meu are astfel de bubite pe fata,gat si pe spate, iar pe fata se exfoliaza in unele zone si pielea dupa ce se usuca acele bubite, am fost la dermatolog si mi-a dat niste produse de la URIAGE.

georgiana

acum 10 ani

am o fetita si iau aparut bubite pe fata si eram i ngrjorata dar am citit aici si mam calmat multumiri voua.

andrada

acum 10 ani

am o fetita de o luna jumata si are bubite risii pe fata si gat am fost la dermatologie si mi.a dat locobase o data pe zi a mai folosit cineva?

alina

acum 9 ani

Am o fetita de 2saptamani si ia iesit pe fata niste bubite rosii cu ce pot sa o dau

Alina

acum 9 ani

buna am si eu un bebelus de 11 luni si a esit niste bubulite rosii mici pe obrasi pe barba si pe nas ma poate ajuta careva??

Paola

acum 8 ani

Buna seara,bebe meu de 7 luni azi i-au ieșit niste bubițe pe tot corpul inclusiv fata si gat sunt foarte îngrijorata ce sa fac??? Va rog mult cine este in măsură sa îmi de-a un raspuns,il primesc cu mare drag va mulțumesc anticipat paola

Cociu Simona

acum un an

Buna ziua am un bebe de 5 saptamani iau aparut niste bubițe cum 4 zile bubitele sunt rosi si pline cu apa , altele ies altele se usuca puteti sa ma sfatuiti va rog sunt an Anglia si nu prea ma anteleg cu medici de aici