bebe mic

Nou nascutul

Postata de membru218630 cu 11 ani in urma.

buna ziua.as vrea si ieu niste informatii cu privire la dislocatie de sold la nou nascuti.multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Displazia de sold se refera la o problema ce intervine in formarea normala a articulatiei soldului.
Aceasta apare la ~0,4 % din nasteri , in special la fetite.
Diagnosticul se pune de regula la nastere in urma unor manevre ortopedice. Tratamentul depinde de varsta copilului insa scopul este de a "reduce"la normal articulatia; se pot folosi orteze(hamuri) care sa tina articulatia in pozitie fiziologica dupa o reducere prealabila, sau interventia chirurgicala.