bebe mananca putin

Nou nascutul

Postata de narcisa30 cu 10 ani in urma.

buna ziua, am o fetita de 3 luni jumatate nascuta cu 2950g, acum are 4800g. in ultima vreme mananca putin 60-90ml la o masa doar formula. as putea sa diversific, poate se regleaza cu burtica si mai ia in greutate? cu cereale sau supa de legume? mentionez ca are scaun o data la 3zile de cele mai multe ori cu ajutor(supuzitor). va multumesc anticipat pt raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna dimineata.
Fetita are un deficit ponderal mic (aprox. 400-500 g) care, impreuna cu tranzitul intestinal incetinit, se pot datora cantitatii mici de aliment (formula) ingerata. Este cam devreme pentru diversificare...Este necesar sa consume portii ceva mai mari de formula (100-120 ml/masa), la 6 mese/24 ore. Nu utilizati supozitoare, pot cauza iritatii locale ano-rectale. Discutati cu medicul de familie despre oportunitatea administrarii de Debridat solutie orala.

narcisa30

acum 10 ani

multumesc. am uitat sa precizez ca bebe mananca 60-90ml la interval de 3 ore.