alaptatul

Nou nascutul

Postata de teo04 cu 11 ani in urma.

buna seara va rog sa imi raspundeti la o intrebare pina la ce virsta se alapteaza bebeu.
eu alaptez se un an si jumatate si de citeva zile ma dor sinii ii am tari
si afircurile
ma dor foarte tare.
ce credeti ca ar putea fi.
va multumesc astept un raspuns cit mai repede

Raspunsuri (5)

buna ziua

acum 11 ani

Bbelusii se alapteaza si ei cu masura, alaptarea prea scurta timp dar si prea indeulgata este dezavantajoasa pentru copil (laptele contine si emotiile si hormonii mamei care afecteaza copilul, iar
alptarea prea lunga creeza si copii mu,lt prea dependenti de mame).
Varsta pana la care se alapteaza sugarii este varsta la care au iesut destui dinti ca sa poata manca singur si aceastea este de regula intre 8 si 12 luni, in functie de dezvoltarea copilului.

teo04

acum 11 ani

MULTUMESC.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog si/sau endocrinolog.
Perioada recomandata de alaptare este de minim 6 luni cand se incepe diversificarea alimentatiei.

teo04

acum 11 ani

MULTUMESC DIN INIMA DE SFAT
FETITA ARE 1 AN SI 7 LUNI SI NU PREA MA INDUR SA RENUNT
LA ALAPTAT.
DAR DE CEVA TIMP MA SIMT FOARTE RAU, MA DOARE FFFF.
TARE BURTA SI AM SI CEVA STARI DE VOMA DAR SUNT SI BALONATA MAI EXACT
UMFLATA IN BURTA.
NU IMI DAU SEAMA CE AR PUTEA FI.ASTEPT UN RASP DIN PARTEA DVS.
VA MULTUMESC DIN SUFLET.

Sigada

acum 11 ani

Este neaparat necesar sa mergeti la un control la medicul ginecolog. Numai in urma unui consult acesta este in masura sa va spuna exact ce aveti de facut si care este cauza simptomelor pe care le manifestati.