alaptarea in varicela

Nou nascutul

Postata de miremari cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Fetita mea de 5 ani tocmai a avut varicela, pe care am luat-o si eu. Primele pete au aparut vineri dupa- amiaza, apoi sambata pe tot corpul. Simptome ca stari de oboseala si febra am avut de miercuri, respectiv joi febra. Mai am si un baietel care pe 11.07 a implinit 4 luni. Vineri seara cand medicul de familie a confirmat ca fiind varicela, mi-a interzis alaptatul. Intrebarea mea este de ce nu pot alapta bebelusul, la ce riscuri este supus acesta daca il alaptez? Sper ca el sa nu ia boala de la mine, dar daca e oricum s-a transmis virusul inainte de aparitia simptomelor, deci nu acesta ar fi motivul. Mentionez ca l-am hranit in acest timp cu lapte praf, dar as dori sa il realaptez cat mai curand, pana nu pierd lactatia care a scazut simtitor ( in aceasta perioada m-am muls pt a scapa de tensiunea din sani). Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu este contraindicată alăptarea copilului în cazul în care aţi fost diagnosticată cu varicelă. Alăptatul este contraindicat doar în perioadele în care aveţi febră. Oricum este recomandat consultul unui medic pediatru imediat ce aţi fost diagnosticată cu varicelă