Ajuta Piracetam de 400mg la Atrofia nervului optic??

Nevrita optica

Postata de Chița Teonica cu 10 luni in urma.

Am atrofie parțială a nervului optic, și printre alte medicamente mi s-a recomandat și Piracetam. Nu știu la ce ajută! Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Piracetam este un medicament nootropic din clasa racetam, cunoscut pentru proprietatile sale cognitive si neuroprotectoare. Desi exista anumite studii care sugereaza ca Piracetam poate avea un efect benefic asupra sanatatii sistemului nervos central, nu exista suficiente dovezi pentru a sustine eficacitatea sa in tratarea atrofiei nervului optic.

Este important sa discutati cu medicul inainte de a lua orice medicament sau supliment pentru a trata probleme de sanatate. Exista alte optiuni de tratament pentru atrofia nervului optic, iar medicul oftalmolog va poate ajuta sa alegeti cea mai buna optiune pentru situatia dumneavoastra particulara.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/atrofia-nervului-optic-cauze-simptome-tratament_3789
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/exercitii-pentru-sanatatea-ochilor_7085
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/11-alimente-pentru-mentinerea-sanatatii-ochilor_12283

Multa sanatate!