nevralgie occipitala?

Nevralgie

Postata de Mihaela Camelia cu o luna in urma.

buna ziua!! cam de o luna asa am niste intepaturi ca niste socuri electrice pe o parte a capului aproape zilnic. simt si niste dureri in spatele ochiului. mentionez ca daca iau nurofen imi trece. credeti ca poate fi vorba de o nervalgie occipitala? analizele mi au iesit bine

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Nevralgia occipitala poate cauza simptome asemanatoare cu cele pe care le-ati descris. Aceasta conditie provoaca dureri la nivelul gatului, a capului, si in spatele ochilor. Este posibil ca durerile pe care le simtiti sa fie rezultatul nevralgiei occipitale, mai ales daca durerea se amelioreaza odata cu administrarea de Nurofen (care contine ibuprofen, un medicament antiinflamator nesteroidian). Cu toate acestea, este important sa discutati cu un medic pentru a putea fi sigur de acest diagnostic si a exclude alte posibile cauze.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Neuropatii/nevralgia-intercostala_10722