Nevralgie intercostală sau probleme cardiace?

Nevralgie

Postata de Utilizator11722867165 cu o luna in urma.

Bună ziua! Am 18 ani și mă confrunt cu o simptomatologie care îmi dă de gândit…
De aproximativ 2-3 luni resimt dureri la nivelul pieptului (zona sternală stânga și dreapta uneori), dureri de spate în zona toracală, dureri de umeri, lateralele gâtului, mandibulă (mai puțin). Recent resimt dureri la nivelul brațelor asemenea unor spasme.
Durerile sunt adesea superficiale, dar se întâmplă să se intensifice în anumite momente ale zilei.
De menționat ca durerea se mută prin corp și nu dor două sau mai multe zone în același timp.
Am efectuat un set complet de analize de sânge, urocultura și coprocultura, iar rezultatele au fost absolut toate în parametrii normali (inclusiv legat de trigliceride, glicemie, etc, despre care știu ca anunță eventuale probleme), mai puțin vitamina D și o mică infecție urinară contactată în concediu la mare.
Înainte de a mă confrunta cu aceste probleme țin să menționez ca am fost expusă la diferențe mari de temperatură generate de utilizarea aerului condiționat.
Am fost la medicul de familie și mi-a palpat zona coloanei vertebrale și a găsit două vertebre dureroase în zona toracală.

Nu știu ce să fac, cu analgezice nu trece, sunt zile în care mă deranjează mai mult și zile în care mă deranjează mai puțin sau chiar deloc.
Există motive să mă îngrijorez? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomatologia descrisa poate fi asociata cu mai multe afectiuni - atat nevralgia intercostala, cat si unele conditii cardiace pot provoca astfel de manifestari. De asemenea, este posibil ca aceste simptome sa fie cauzate de o postura necorespunzatoare sau de stres.

Este important sa consultati un specialist care poate determina cauza exacta a simptomelor dumneavoastra. De regula, in cazul durerilor de pe partea stanga a pieptului, se recomanda consultul unui cardiolog, deoarece durerea toracica este un simptom frecvent intalnit in bolile cardiace - asa ca pentru a exclude aceasta posibilitate este bine sa mergeti la un consult.

Daca specialistul in cardiologie nu gaseste nimic anormal, atunci poate fi necesara vizita la un neurolog, pentru a exclude o posibila nevralgie intercostala. De asemenea, un kinetoterapeut sau un chiropractor poate fi util daca simptomele sunt cauzate de o postura necorespunzatoare.

In orice caz, este bine sa comunicati medicului dumneavoastra toate aceste simptome si sa respectati recomandarile sale. Nu ignorati aceste manifestari, deoarece orice durere persistenta sau recurenta necesita evaluare medicala.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tratamentul-durerii-toracice_1725