Sotul meu sufera de polineuropatie periferica severa demielinizanta si paraplegie flasca. Tratament?

Neuropatii

Postata de Eleonora P cu 2 luni in urma.

Sotul meu sufera de polineuropatie periferica severa demielinizanta si paraplegie flasca. A urmat tratament cu imunoglobulina di plasmafereza, cu rezultate slabe.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Polineuropatia periferica severa demielinizanta si paraplegia flasca sunt conditii severe care necesita atentie medicala specializata.

Tratamentul disponibil este de obicei axat pe controlul simptomelor si incetinirea progresiei bolii.

Medicamentele folosite pot include analgezice pentru controlul durerii, medicamente pentru controlul spasticitatii musculare (cum ar fi Baclofenul), medicamente pentru ameliorarea simptomelor neuropatiei periferice (cum ar fi Gabapentina sau Pregabalina), si fizioterapie pentru a ajuta la recuperarea mobilitatii si a functiei musculare.

Tratamentul cu imunoglobulina si plasmafereza poate fi de asemenea benefic, dar, din pacate, in unele cazuri rezultatele pot fi slabe, asa cum ati observat la sotul tau.

E recomandat sa discutati cu medicul sau despre alte optiuni de tratament, precum imunoterapia sau terapia cu anticorpi monoclonali.

E important sa avem in vedere ca fiecare pacient este unic si poate raspunde diferit la tratament, de aceea e esential ca sotul dvs. sa fie monitorizat indeaproape de medicul sau.

O abordare multidisciplinara poate fi utila, implicand medici specialists in neurologie, medicina fizica si reabilitare, si psihologie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie, https://www.clickmed.ro/medic/recuperare-medicala, https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/polineuropatia-periferica_4463