Sfaturi pentru inceput

Neuropatii

Postata de juno22 cu 14 ani in urma.

Fata mea in varsta de 15 ani si jumatate prezinta 2 ganglioni mariti pe gat in zona dintre ureche si baza gatului. Acesti ganglioni se maresc ( capatand dimensiuni ingrijoratoare, chiar si pt medicul ORL-ist) ori de cate ori ea raceste. Dupa tratarea afectiunii ( cu antibiotice, fiind vorba , cam de fiecare data de sinuzite , uneori cu complicatii otice ) ganglionii se retrag, dar nu definitiv, ramanand totusi vizibili.
As dori sa incep o investigatie, pentru acesti ganglioni, si sper sa ma sfatuiti in acest sens.

Raspunsuri (1)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa o examineze medicul hematolog, acesta va putea aprecia daca adenopatiile (inflamarea ganglionara) este in contextul infectiilor respiratorii superioare sau neesita si alte investigatii.