Polineuropatia axonala senzitiv motorie

Neuropatii

Postata de Utilizator11702523905 cu 2 saptamani in urma.

Afecteaza si articulatia gleznelor?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Polineuropatia axonala senzitiv motorie poate afecta articulatia gleznelor. Aceasta boala neurologica afecteaza atat nervii senzitivi (care permit simtirea), cat si motorii (care controleaza miscarea). Acest lucru poate duce la pierderea senzatiei si a controlului muscular chiar si in zona gleznei, provocand dificultati de mers sau chiar dezechilibru.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/polineuropatia-senzitiv-motorie_4486
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/polineuropatia-periferica_4463

Va dorim multa sanatate!