picior amortit

Neuropatii

Postata de elvira2120992 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, v-as ruga sa-mi spuneti care ar putea fi cauza amortirii piciorului drept de la sold la genunchi si ce investigatii ar trebui sa fac.
va multumesc
sabina

Raspunsuri (2)

valicohai

acum 13 ani

Aveti si dureri in zona lombara cand va aplecati sau la ridicarea unor greutati?
Ati fost la un neurochirurg?
Probabil ar fi necesar un RMN.
La mine tot asa a inceput, iar ulterior am fost diagnosticat cu hernie de disc; nu va doresc. Ar fi un mic si banal test pe care daca-l faceti, puteti afla daca in cazul dvs
este interesata coloana( zona lombara).Va intindeti pe o suprafata dreapta( pe covor de exemplu, cu mainile pe langa corp si ridicati picioarele, posibil drepte, la 45 de grade. Daca simtiti durere in zona lombara, atunci cel mai probabil este vorba de o hernie de disc a carei entitate o va stabili un neurochirurg in urma unui examen RMN.
Daca nu simtiti durere, este altceva. Nu sunt de specialitate si va vorbesc din experienta.

radanta aurelian

acum 11 ani

am fost muscat de un caine de soldul piciorului drept,am facun antetetanos dupa 2 zile iar dupa 4 zile imi amorteste rau piciorul drept,Va rog sa imi spuneti ce se intampla,va multumesc