neurologie

Neuropatii

Postata de radelo1968 cu 12 ani in urma.

salutare am o intrebare am un prieten ce e diagnosticat cu distrofie musculara progresiva de centura are 25 de ani si vrea sa stie daca pote o btine avizul petru a face scoala de soferi si a obtine carnet de conducere cu o masina adaptata pentru persoanele cu handicap as vrea un raspuns . va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Bolnavii cu distrofie musculara progresiva de centura acuza o fatigabilitate musculara marcata la acest nivel, având dificultati la ridicarea membrelor superioare pe cap sau mentinerea lor în pozitie ridicata; bolnavul are greutati la pieptanat, în alimentare, o data cu accentuarea deficitului de forta, bolnavul foloseste miscari suplimentare în atingerea scopului.
avizul medical de