Microangiopatie cerebrala ischemica

Neuropatii

Postata de Ela cu o luna in urma.

Tonotilul este indicat în microangiopatia cerebrala?
Poate avea efecte adverse?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tonotilul nu este indicat in tratamentul microangiopatiei cerebrale ischemice. El este un supliment nutritiv care contine aminoacizi esentiali, vitamine si minerale, utilizat pentru a combate oboseala fizica si mentala, dar nu are efecte in tratamentul acestei afectiuni neurologice complexe.

Efecte adverse pot aparea in cazul unui consum excesiv sau in cazul unei alergii la unul dintre componente. Simptomele pot varia de la greata, indigestie pana la eruptii cutanate. Daca apar simptome adverse, este recomandata oprirea administrarii si consultarea medicului.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/leucoaraioza-cerebrala-descriere-simptome-si-tratament_19465