Mi-a amortit mâna

Neuropatii

Postata de Nob0dy cu 11 ani in urma.

De 2 luni merg în cârje pentru ca amo ffactura la picior, iar de aproximativ 3 săptămâni mia amia amortit mana dreapta în special degetul mic și cel inelar, și mi-a dispărut putea din mana. Am încercat să merg la doctor neurolog, dar este în concediu o luna de zile.
Poate fi din cauza datelor care apasă sub brat? O sa-și revină mana..Ce îmi recomandați?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Senzatia de amorteala a degetelor 4 si 5 apare in cazul compresiei de nerv cubital fie la nivelul pumnului dar cel mai adesea, la nivelul cotului ( poate fi favorizata de utilizarea carjelor).
Bineinteles ca mana o sa-si revina. Este recomandat sa consultati medicul neurolog ( sau reumatolog) pentru evaluare si tratament.

Nob0dy

acum 11 ani

Carjele sunt de acelea care vin sub braț. Este posibil sa preseze un nerv din zona respectiva sau nu are legătură?
Am fost astăzi la neurolog, dar este în concediu mi s-a făcut programare peste o luna și vroiam sa aflu mai multe detalii și cât de grav este pentru a merge la un cabinet în alt oraș.