Leziuni demielinizante!

Neuropatii

Postata de Mire232 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Astazi am efectuat un RMN- cerebral nativ si as vrea, daca se poate, sa imi dati si mie cateva indicatii despre citirea acestuia( abia miercurea viitoare reusesc sa ajung la dl dr neurolog).
Arii micronodulare( aprox 8-9) de hipersemnal T2, FLAIR, hiposemnal T1, fara corespondent pe restrictia de difuzie, situate in substanta alba subcorticala si periventriculara fronto- parietala, de max 5 mm diametrul.

Fara modificari de semnal la nivelul substantei cerebrale din etajul infratentorial.
Fara modificari patologice la nivelul nervilor cranieni vizibile pe sectiunile cu pas fin ale secventei hiperponderate T2. Regiune sellara si parasellara, regiuni oto- mastoidiene cu aspect normal.

Concluzii: Leziuni demielinizante supratentoriale- in obs etiologica.

Raspunsuri (4)

ana

acum 11 ani

vreau si eu un raspuns am facut un rmn care pune in evidenta 2,3 leziuni punctiforme posibil pri afectarea vaselor mici

Radu C.

acum un an

Buna Ana, cum esti acum?

Utilizator21529418067

acum 5 ani

Am facut si eu RMN , concluzia - anomalie de semnal a substantei albe cerebrale cu aspect de tip vasculitic - aspect stationar . As vrea sa stiu , exact ce inseamna ! Este sau nu grav ?

Radu C.

acum un an

Buna Mire232 ai postat asta acum 10 ani de zile, cum ti a interpretat medicul acel RMN si cum esti acum?