la cine sa m-ai apelez?

Neuropatii

Postata de tesla cu 11 ani in urma.

Am consultat 2 medici neurologi si unul cardiolog am facut si un tomograf si totul e ok,dar eu am o ameteala permanenta nici nu m-ai stiu de cand ,(cred ca m-am obisnuit cu ea),simtomelear fi ,am perioade cand pur si simplu ametesc asa de tare ca trebuie sa ma opresc din orice- as face ca nu m-ai vad nimic in fata ochilor , capul m-ie frica s-al misc brusc din acelas motiv ,am inghitit oi groaza de pastile recomandate de medic cu rezultat 0 . Tin sa mentionez ca nu consum alcol ,cafea si nu fumez. M-ai grav e ca lucrez la inaltime si intr-o zi am s-o i-au la vale ,ascund asta angajatorului altfel mi-as pierde locul de munca ,un lux care nu m-il permit....................la fiecare 11 luni fac fisa medicala la locul de munca si ce credeti .....totul e ok

Raspunsuri (4)

Liviu

acum 11 ani

tesla a scris: "... pur si simplu ametesc asa de tare ca trebuie sa ma opresc din orice- as face"
______________________

R: Eu cred ca problema dvs. este mai degraba psihologica (sufleteasca). Iar scopul mi se pare - ACUM - mult mai important (decat cauza acestei tulburari psiho-afective).

- Iata SCOPUL - pe care, desi l-ati mentionat aici, chiar dvs., poate nu l-ati vazut inca foarte clar: "SA MA OPRESC DIN ORICE- AS FACE"(!!!)
- Cu alte cuvinte, acum ar fi preferabil sa lasati in plan secund TOATE preocuparile exterioare. Si sa aduceti in prim plan PROPRIILE NEVOI - pentru a le acorda atentie(!!)
- Tocmai pentru a va ingriji - ulterior - mai eficient (intr-un fel nou) si de nevoile celorlalti(!)

alpinist

acum 11 ani

Domnule, luati problema foarte in serios; la dv este pericolul de a va pierde nu doar sanatatea ci chiar viata.
Imi cer scuze pentru acest raspuns dur, dar in aceasta situatie va gasiti deocamdata.

Liviu

acum 11 ani

Intr-adevar, ACUM aceasta este principala NEVOIE sau valoare de aparat: insasi VIATA dvs.

- Si chiar aceasta afectiune, pe care dvs. o acuzati, nu face altceva, decat sa va intoarca privirea asupra unei nevoi fundamentale, a propriei persoane, mai precis.
- Se poate ca, mai mult sau mai putin (in)constient, dvs. incercati sa va aparati de aceasta afectiune; desi, ea insasi incearca sa va vindece.
- Spre exemplu, (poate) aveti tendinta sa recurgeti tot timpul la actiune si sa aveti tot felul de preocupari exterioare. Insa, acest activism NU este deloc o solutie; ameteala (simptomul) chiar asta va spune.
- ACUM, preferabil ar fi sa va acordati suficient timp pentru reflectie si pentru trairea afectelor - de care NU aveti unde sa fugiti si nici unde sa va ascundeti, indiferent ce activitate exterioara ati face; sau actiune - in care incercati (zadarnic) sa va refugiati.

MYRA

acum 11 ani

Nu tomograf ci RMN ar trebui sa faceti... este mult mai relevant... poate ,,citi" si leziunile demielinizante. care altfel nu se vad... Sanatate multa!!!