Ischemie membre inferioare

Neuropatii

Postata de Dinu Marcu cu 10 ani in urma.

intrebareDupa 150-200m,ma dor picioarele rau,(claudicatii intermitente),pulpele mi-se intaresc,si trebue sa stau jos ca sa-mi revin dupa care sa pot continua,am avut colesterolul marit iar acum este in limite normale,iar de curĂ¢nd odata cu durerea picioarelor imi apare o

Raspunsuri (3)

Dinu Marcu

acum 10 ani

Rog mult pe Dl.Dr.care imi raspunde ca nu vreau sa fac Angiografie la picioare in vederea localizarii operatiei de BAYPAS si ca sa scap de durerile picioarelor si a durerii din piept sa-mi recomande un tratament naturist dar nu prea scump.

Dr. Cristina Moisa

acum 10 ani

pana la angiografie se poate face ecografie doppler de artere membre inferioare care "vede" stenozele destul de bine...dar dupa cum descrieti simptomele, e necesar in primul rand tratamentul cu aspirina, colesterolul rau (LDL-colesterol) mentinut cat mai jos (sub 70 mg/dl) si mers pe jos zilnic cat mai multi kilometri...in reprize scurte cu oprire pana la aparitia durerii/claudicatiei- se va crea in timp o circulatie colaterala care va va permite cresterea perimetrului de mars. E important sa fiti sub supravegherea si sfatul unui cardiolog (pt arterita si pt ca ati pomenit si de o durere in piept) care sa poata identifica eventuale agravari ale situatiei. Si cel mai important, oprirea fumatului e obligatorie la fumatori!
multa sanatate!

Dinu Marcu

acum 10 ani

D.na Dr.Cristina Moisa va rog mult sa-mi transmiteti prin e-mail nr.dvs. de telefon ca sa va spun istoricul boli mele.Cu deosebit respect!C.Marcu