imi simt partea dreapta a fetei

Neuropatii

Postata de mariav cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am 22 de ani si am din nastere o intindere a coloanei cervicale (diagnosticata de curand, cand am investigat cauzele durerilor puternice de cap pe care le am de cativa ani) . Nu stiu daca are legatura cu asta, dar uneori, in ultima vreme, imi simt partea dreapta a fetei usor amortita si uneori am dureri la tampla dreapta, pe intervale scurte de timp. Ar putea fi din cauza problemelor coloanei (pozitia ei sa blocheze nervi sau artere) ? Sau poate fi ceva mai grav? Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Simptomele tale pot fi cauzate de afectiunea de la nivelul coloanei cervicale. Atunci cand coloana vertebrala este afectata, este posibil sa se produca diferite tulburari neurologice, cum ar fi senzatia de amorteala sau durerea pe care o descrii. De asemenea, migrenele (durerile de cap puternice) pot avea diverse cauze, inclusiv tensiunea sau presiunea asupra nervilor din zona cervicala.

Cu toate acestea, este important sa iti faci teste suplimentare pentru a elimina alte cauze posibile, deoarece simptomele tale pot indica si alte afectiuni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/amorteala-faciala-cauze-si-optiuni-de-tratament_17432
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/furnicaturile-fetei-ce-ascund-si-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijoreze_17952