Febra musculara din orice

Neuropatii

Postata de Sophia M cu 12 ani in urma.

Ce analize se fac si carui specialist ma pot adresa in cazul durerilor musculare dupa efort? Din cauza alimentatiei foarte sarace (am probleme digestive majore) sau din cauza ca am stat mai mult in casa in ultimul timp, fac febra musculara dupa eforturi fizice destul de mici. Uneori mi se intampla sa ma resimt muscular si daca mananc de ex. ceva cu lactate la care am intoleranta. E normal? Tine de recuperare fizica treptata sau sa fac investigatii? Iau in fiecare zi cate putin magneziu, aspirina dupa efort n-am incercat ca nu pot din cauza stomacului.
Am 37 de ani. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Durerea din cadrul "febrei musculare" atinge de obicei cel mai mare nivel in primele doua zile dupa efort si dispare treptat.ea reprezinta un raspuns normal la un efort neobisnuit si o parte a procesului de adaptare.
Incercati un masaj usor la nivelul zonei musculare afectate, exercitii usoare de intindere si le mentineti 10-30 sec, vitamina C, alte exercitii solicitante vor fi efectuate dupa ce a trecut durerea; incalziti grupele musculare prin exercitii progresive.