Diagnostic- interpretare

Neuropatii

Postata de nNeka cu 9 ani in urma.

Buna ziua. In urma unui RMN mama mea a fost diagnosticata cu urmatoarele:
-usoara arahnoidita in canalul spinal L4
-minim prolaps fara compresiuni radiculare, atingere L5 stanga
-modificari degenerative discovertebtale si interapofizare.
Daca puteti sa ma lamuriti ce inseamna mai exact toate acestea?
Urmeaza sa mearga la doctor abia saptamana viitoare pentru interpretarea rezultatelor.
Mentionez ca a fost operata de doua ori pe coloana pentru hernie de disc.
O zi buna, va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Arahnoidita inseamna inflamarea arahnoidei- una dintre membranele care înconjoară și protejează nervii măduvei spinării. Ea poate determina: durere, furnicaturi in membrele inferioare, crampe musculare, etc.
Se pare ca mai are o mica hernie de disc la nivel L5 ce atinge radacina nervoasa de la acest nivel si modificari degenerative- " de varsta" .

nNeka

acum 9 ani

Va multumesc mult pentru raspuns.Imi puteti spune va rog care ar putea fi tratamentul pentru imbunatatirea starii de sanatate.Exclusa o noua operatie de hernie de disc.