Celulele mastoidiene

Neuropatii

Postata de Die cu 12 ani in urma.

Mi-am facut un Ct acum o luna de zile si singurul aspect pe care nu l-am inteles, nici doctorul nu era acolo ca sa imi explice si asistentele stiau mai putin despre asta, este: "REDUCEREA MARCATA A PNEUMATIZARI CELULELOR MASTOIDINE BILATERAL". nu am gasit nimic pe internet si nu as mai da banii pentru inca un consult aiurea la medic :(.

Raspunsuri (1)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Celulele mastoidiene sunt niste spatii goale in interiorul osului din spatele urechii. De fapt ele nu sunt goale, ci pline cu aer. Reducerea pneumatizarii inseamna reducerea aerarii lor. Nu e nimic grav, puteti sa stati linistit(a). Sanatate!