ce pot sa fac?

Neuropatii

Postata de razvstef cu 12 ani in urma.

Am avut un accident de circulatie(m-am dat peste cap cu masina) cu doua luni in urma si pana acum nu am avut nici-un fel de durere. De cateva zile am crize de dureri groaznice in zona cerebelului ca niste ace care ma inteapa. Ce pot sa fac in situatia asta ?

Raspunsuri (2)

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

mergeti intai la neurolog si faceti un EEG
Daca nu este nimic si sper sa fiti sanatos mergeti la psiholog

Omnia

acum 12 ani

Buna,

Chiar daca imediat dupa accident starea de sanatate parea a fi perfecta, pot exista injurii care sa se manifeste mai tarziu. Poate fi vorba despre o lovitura mai la cap, care abia acum sa se manifeste.
In nici un caz nu trebuie neglijat un astfel de aspect.
Iti pot da si un exemplu de situatie oarecum similara, din viata persoanala: bunica mea a alunecat intr-o iarna pe gheata si in momentul caderii s-a lovit la cap..nu a avut nimic (durere, cucui, etc) timp de luni bune...pana intr-o zi cand s-a simtit f rau, a ametiti, a acuzat dureri de cap, etc. In urma investigatiilor medicale s-a constatat ca in urma loviturii s-a creat un cheag de sange care i-a adus apoi tot mai multe probleme de sanatate, care, corelate cu varsta....s-au dovedit a fi mai grave decat ne-am asteptat.
Ideea e ca orice injurie la nivelul capului trebuie luata in serios! Nu astepta sa apara simptome foarte agresive...pt ca atunci poate fi deja o problema serioasa, aparuta ca urmare a neglijentei.
Mergi la un consult, apoi vei putea elimina si teama.

Numai bine