Buna ziua! Am fost diagnosticat cu Miastenie Gravis?

Neuropatii

Postata de Marian cu o luna in urma.

Diagnosticul de Miastenie Gravis a venit neasteptat. La stital am facut o analiza care sa determine daca mai am vreo boala care a putut duce la Miastenia Gravis, inca nu am primit rezultatul.
Cu ce boli este asociata in general Miastenia Gravis?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Miastenia Gravis este o boala neurologica autoimuna care afecteaza in principal muschii oculari dar poate afecta si alti muschi din corp. Boala este adesea asociata cu alte boli autoimune, cum ar fi tiroidita autoimuna, lupusul eritematos sistemic, artrita reumatoida, sindromul Sjögren si scleroza sistemica progresiva.

De asemenea, exista o asociere semnificativa intre Miastenia Gravis si timomul, o tumora a timusului.

Este important sa continuati investigatiile cu medicii specialisti pana la aflarea rezultatului analizelor pentru a avea certitudinea daca exista sau nu o alta afectiune care ar putea fi asociata cu Miastenia Gravis.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/bolile-autoimune_7657
sfatulmedicului.ro/Cancer/tumorile-timusului-clasificare-cauze-simptome-si-tratament_17437