boala

Neuropatii

Postata de andreea maria4 cu 12 ani in urma.

as vrea sa stiu daca boala coree huntington este o boala cu care se poate pensiona o persoana,pentru ca mi-sa spus ca aceasta boala este in cercetare si nu te poti pensiona cu aceasta boala. va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In vederea pensionarii de invaliditate, medicul primar sau medicul specialist pentru afectiunea principal invalidanta, atunci cand apreciaza ca starea de sanatate a persoanei pe care o are in asistenta medicala nu ii permite reluarea activitatii profesionale, in limitele maxime de concediu medical prevazute de lege, cu toate tratamentele medicale recuperatorii aplicate, propune pensionarea de invaliditate, cerand in acest sens avizul cabinetului de expertiza medicala teritoriala. Medicul expert al asigurarilor sociale avizeaza pensionarea de invaliditate numai daca constata pierderea totala sau a cel putin jumatate din capacitatea de munca, aproband si concediul medical necesar intocmirii formelor de pensionare.