am un sot alcolic

Neuropatii

Postata de membru222508 cu 11 ani in urma.

buna ziua. am descoperit de curand acesta pagina si as vrea sa va pun si eu o intrebare?
daca ma poate ajuta cineva
am un sot alcolic si vreau sa il ajut sa se vindece ezista vreun tratament care sa il ajute daca el nu vrea sa fie ajutat( el nu considera ca ar avea o problema )
va multumes anticipat
(bea si 4- litri de bere pe zi uneori

Raspunsuri (1)

de medic

acum 11 ani

Buna ziua...Intradevar in ziua de azi alcoolismul este o problema...de regula alcoolicii niciodata nu recunosc ca sunt dependenti sau ca sunt alcoolici...Ar trebui sa incerci sa discuti cu el problema data...poate intradevar nu e nimik mai coplicat...incearcal sa-l convingi sa treaca la bere fara alcool...are acelas gust dar nu te imbata...asa incet cu incet poate reusesti...in principiu la multi le place gustul de bere...si cu asta reusesti...daca nu atunci dute la un centru specializat de regula aflat in incinta unui spital de psihiatrie..ei se ocupa cu asta ...au sectii de alcoolism...initial macar sai faca niste teste sa vada cit de dependent este...si vezi ca te sfatuiesc ei...succese mari si rabdare...