Imi amorteste mana stanga noaptea. Ce poate fi??

Neuropatie periferica

Postata de Ana Maria Baraceanu cu 6 luni in urma.

De 4 ani ma chinui cu o durere de coloana. Inițial am crezut ca ma doare după nașterea prin cezariană. Au trecut 4 ani și jumătate, durerea persista,mai ales noaptea,sau ziua când fac efort. De 2 luni,imi amorteste mana stanga(doar noaptea) si degetul din mijloc ramane amortit toată ziua. Nu știu unde sa merg și ce as putea avea. Am doi copii mici si nu as vrea sa patesc ceva sa rămână singuri. Unde ma sfătuiți sa merg? Ce investigații sa fac? Am 36 de ani. Ce as putea avea? Va mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Sunt cateva conditii care ar putea explica simptomele pe care le descrieti, inclusiv:

1. Hernie de disc: Aceasta poate provoca compresia nervilor si poate duce la dureri de spate si amorteala in maini sau picioare.

2. Sindromul tunelului carpian: Aceasta este o afectiune comuna care implica compresia nervului median in incheietura mainii, ceea ce duce la amorteala si furnicaturi in degetele de la mijloc si degetul mare.

3. Neuropatie periferica: Aceasta este o afectiune in care nervii periferici sunt afectati, ceea ce poate duce la amorteala, furnicaturi si dureri in maini si picioare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/cauzele-amortelilor-de-la-nivelul-bratelor_9043

Ana Maria Baraceanu

acum 6 luni

Va multumesc mult pt raspuns. În toate cele 3 cazuri este foarte grav?