Am degetele la picioare amorțite și furnicături și parcă îmiarde ce îmi puteți spune să fac?

Neuropatia diabetica

Postata de Utilizator11708040502 cu 2 luni in urma.

Am diabet zaharat tip 2 glicemia oscilează 84 la 156

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii, cum ar fi amorteala si furnicaturile la nivelul picioarelor, ar putea fi legate de neuropatia diabetica, o complicatie a diabetului zaharat. Este important sa consulti un medic pentru un control. In functie de intensitatea simptomelor, un plan de tratament poate include masuri pentru controlul mai bun al glicemiei, medicamente pentru durere si alte simptome si modificari ale stilului de viata, cum ar fi exercitiile fizice regulate.

Masuri pe care le poti lua in mod independent includ mentinerea controlului asupra nivelului de zahar din sange, evitarea fumatului si consumul moderat de alcool, mentinerea unei diete sanatoase, exercitiul fizic regulat si ingrijirea picioarelor pentru a preveni leziunile.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/furnicaturile-la-maini-si-picioare-pot-semnala-diferite-boli_16190