Ce reprezinta "hernii intraspongioase la nivelul platourilor articulare L5-S1" la RMN?

Neurochirurgie Afectiuni neurologice

Postata de membru227658 cu 6 ani in urma.

Interpretarea integrala este:
"EXAMINARE: RMN regiuni coloana vertebrala (cervicala, toracica,lombosacrata) nativ
REZULTAT:
Examinarea IRM coloana lombara nativ utilizand secventele conventionale evidentiaza:
moderata accentuare a lordozei fiziologice lombare si minima scolioza dorsolombara dextroconvexa
piese scheletice lombare cu raporturi normale si inaltime pastrata
hernii intraspongioase la nivelul platourilor articulare L5S1
discuri intervertebrale L4L5 si L5S1 desicate
anomalii de semnal de tip edematos cu localizare in banda la nivelul suprafetelor articulare L5S1
debord discal circumferential L4L5 cu ruptura marginala posterioara de inel fibros, determina minima amprentare a
sacului dural, ingustari foraminale si contacte discoradiculare tangentiale subarticular bilateral
prolaps discal L5S1, determina minima amprentare a sacului dural si contacte discoradiculare tangentiale subarticular
bilateral
con medular lombar cu grosime normala, fara anomalii de semnal T2
chist arahnoidian Tarlov milimetric la nivel sacrat
CONCLUZIE:
moderata accentuare a lordozei fiziologice lombare si minima scolioza dorsolombara dextroconvexa
modificari degenerative discovertebrale lombare incipiente, fara stenoze marcate de canal spinal sau conflicte disco
radiculare la nivelul regiunii investigate
hipersemnal liniar marginal posterior tip ruptura de inel fibros la nivel L4L5
chist arahnoidian Tarlov milimetric la nivel sacrat"

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.