Ce inseamna acest diagnostic?

Neurochirurgie

Postata de Utilizator11720538382 cu 2 luni in urma.

Sunt de la rupea ma numesc Suciu Maria am discopatie lombară și cervicala(distribuire de la ramura C6 lombagi recurente cu radiera cu la nivelul membru inferieorior stâng cu distribuție radicular (L5)
Diagnostic CL sintrom radicular mudilocular cu sensibilitate, Lasueguela 45 de grade pe stânga) ce înseamnă, ce am la spate mai exact...?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Conform descrierii pe care ati oferit-o, discopatia lombara si cervicala sunt afectiuni ale coloanei vertebrale, in care discurile intervertebrale (structuri fibro-elastice situate intre vertebrele coloanei vertebrale) isi pierd din elasticitate si isi modifica forma, ajungand sa preseze pe nervii din jur.

Distributia de la ramura C6 se refera la afectarea unui nerv care pleaca din a sasea vertebra cervicala (gat). Iar Lombagia recurenta cu radiere la nivelul membrului inferior stang cu distributie radiculara (L5) sugereaza ca aveti dureri recurente de spate (lombagie) care iradiaza (se raspandesc) catre piciorul stang, urmand traseul nervului care iese de la nivelul a cincea vertebra lombara (L5).

Diagnosticul CL sintrom radicular mudilocular cu sensibilitate si testul Lasueguela la 45 de grade pe stanga sunt mai greu de interpretat, pentru ca pare sa fie un amestec de termeni si diagnostice partial incorect transcrise.

Poate ati vrut sa spuneti ca aveti un sindrom radicular (ceea ce inseamna ca radacinile nervoase care ies de la nivelul coloanei vertebrale sunt afectate)? Lasueguela probabil se refera la semnul Lasègue, care este un test pe care medicii il folosesc pentru a detecta daca exista o iritatie sau compresie a radacinilor nervilor spinali.

In orice caz, asupra acestor afectiuni puteti avea dureri de spate, dureri care iradiaza catre membrele inferioare, o sensibilitate crescuta si uneori probleme de mers. Discutati cu medicul dumneavoastra despre aceste simptome si despre modul in care ele va afecteaza calitatea vietii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/discopatia-lombara-tratament-si-recuperare-medicala_15695
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/discopatia-lombara-lumbago-si-lombosciatica_306
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/discopatia-lombara-tratament-si-recuperare-medicala_15695

Va dorim multa sanatate!