Amorțeală deget după operație de sindrom tunel carpian, e normal ?

Neurochirurgie

Postata de cu 9 luni in urma.

Bună ziua! Pe 7.02.2023 am fost operată de sindrom tunel carpian, mâna dreaptă. După 3 săptămâni de la operație mi-a amorțit vârful degetului inelar, partea spre degetul din mijloc . Am urmat 10 zile de fizioterapie, fac gimnastică medicală de atunci în fiecare zi, am luat Urimil 6 luni, dar și acum, după 6 luni de la operație amorțeala persistă. Menționez că înainte de operație numai noaptea am avut amorțeli, ziua am avut numai dureri, nicidecum o amorțeală care să nu-mi treacă. Medicul care m-a operat a zis că poate să fie din cauza dezvoltării unor aderențe chirurgicale . Nu am probleme cervicale, am fost consultată în acest sens de neurolog. Vă rog frumos care este părerea Dvs? Ce investigație, tratament ar trebui să fac? Pot spera că o să-mi treacă amorțeala? Sunt o femeie de 57 de ani, Vă mulțumesc.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Este posibil ca amorteala sa fie rezultatul aderentelor chirurgicale, asa cum a mentionat medicul care v-a operat. Aceste aderente pot comprima nervul si poate dura ceva timp pana cand se rezolva complet.

Inainte de a discuta despre investigatii sau tratamente suplimentare, este important sa discutati in detaliu cu medicul dumneavoastra si sa-i urmati recomandarile. Un review post-operator in aceasta situatie este esential pentru a evalua starea dumneavoastra si a face ajustarile necesare.

In ceea ce priveste investigatiile suplimentare, medicul dumneavoastra ar putea recomanda o evaluare de nervi printr-o electromiografie sau alte teste imagistice, daca este considerat necesar.

Cu toate acestea, este important sa aveti rabdare si sa faceti in continuare gimnastica medicala si fizioterapie prescrise. Acestea pot ajuta la mentinerea flexibilitatii si la imbunatatirea circulatiei in zona respectiva.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/sindromul-de-tunel-carpian_5632

Lăcrămioara

acum 9 luni

Vă mulțumesc frumos!

Utilizator11707740135

acum 2 luni

Bună ziua ! Cum ma sunteți cu mana ? Și eu sunt operata și am rămas cu furnicături la vârful degetelor